Kūno tipai

Kiekvienas yra skirtingas ir kiekvienas kūnas turi savus apibūdinimus. Vyrų tarpe vyrauja 3 sudėjimo tipai: ektomorfas, mezomorfas, endomorfas.  Kūnų tipai turi sau būdingus bruožus ir kiekvienam kūno tipui reikalingas skirtingas mitybos planas, treniruočių programa ir ilsėjimosi laikas. Kas tinka vienam, nebūtinai tiks antram tipui ir atvirkščiai. Jūsų kūno sudėjimo tipą lemia genetika.

Svarbu! Tipai retai pasitaiko „gryni”. Dažniausiai žmogus turi visų trijų tipų požymius.

Ektomorfas

Apibūdinami kaip smulkių kaulų, sunkiai priaugantys svorio. Kūnas atlieka greitą metabolizmą. Dažniausiai kojos ir rankos yra ilgos, o kūnas yra trumpas. Ilgos ir siauros pėdos, taip pat krūtinės ląsta ir pečiai nėra didelės apimties. Dėl greitos medžiagų apykaitos nepriauga nereikalingų riebalų, taip pat sunku priaugti raumenų.

Mityba: ektomorfai turėtų valgyti dažnai, apie 7-8 kartus per dieną, kas 3-4 valandas, nes jiems reikia gauti daug kalorijų. Taip pat labai padėtų tokie papildai kaip amino rūgštys, proteinas. Kiekvienas priaugtas raumenų masės kilogramas vizualiai atrodo labai puikiai, dėl smulkių kaulų.

Treniruotė: daugiausia naudos gaunama treniruojantis vidutiniais, didesniais svoriais po 10-12 pakartojimų. Pertraukos tarp serijų – nuo 30 iki 60 sekundžių. Ektomorfų metabolizmas dažniausiai yra gana aukštas ir taip greitai sudeginami riebalai, todėl kol kas galite nesivarginti su kardio treniruotėmis.

Endomorfas

Būdingi stambūs kaulai, “minkšti raumenys”, stambios kojos, trumpas kaklas. Lėta medžiagų apykaita. Tokio sudėjimo žmonės nesunkiai priauga svorio. Dažniausiai riebalai susirenka ant pilvo šonų ir kojų. Pagreitinus medžiagų apykaitą pradeda greitai tobulėti.

Mityba: reikėtų valgyti 5-8 kartus per dieną. Endomorfai turi sumažinti gaunamų riebalų kiekį, valgyti mažomis porcijomis ir labai atidžiai stebėti kalorijas.

Treniruotė: daugiausiai naudos gauna treniruojantis sunkiais svoriais, po 6-10 pakartojimų. Pertraukos tarp serijų 2 – 3 min (gali būti ir daugiau). Labiausiai tinka išskaidytos “split” treniruočių  programos. Pilnas raumenų atsistatymas iki 10 dienų.

Mezomorfas

Sportininkai iš prigimties. Plati krūtinės ląsta, platūs pečiai, plati nugara, siauras liemuo, stambios kojos, didelė jėga, stambūs raumenys, kaulų struktūra yra vidutinio dydžio.

Mityba: Reikėtų valgyti 5-7 kartus per dieną. Paros baltymų kiekis vienam svorio kilogramui – 2,5 g.

Treniruotė: Tą pačią raumenų grupę galima treniruoti 2 kartus per savaitę. 3-4 priėjimai, po 10-12 pakartojimų. Patartinos super serijos. Reikia dažnai keisti pratimus, nes raumenys labai greitai adaptuojasi prie krūvio.

Šie trys kūnai dar yra skirstomi į 6 smulkesnius figūrų tipus.

    • A tipas – Pečiai siauri, dubuo platus, susidaro sunkios apatinės kūno dalies įspūdis, nes labai stambios kojos.
    • K tipas – Nedidelė krūtinė, stambios kojos, įspūdis, kad klubai ir pečiai vienodo pločio.
    • I tipas – Labai plonas, silpni raumenys, beveik nėra riebalų, labai greita medžiagų apykaita.
    • O tipas – Platūs kaulai, platūs dubuo ir pečiai, plačios kojos, krutinės ląsta ir rankos aiškus riebalų perteklius po visą kūną. Lėta medžiagų apykait.
    • N tipas – Platūs pečiai, platesni nei dubuo, vidutinis apykaitos greitis.
    • X tipas – Vidutiniai kaulai, pečių plotis panašus į dubens, siauras liemuo, stambi krūtinė, stambios kojos, vidutinis apykaitos greitis.

Peržiūrėti kitas kategorijas: